Oct & Nov 2018--- The 143rd and 144th Black Belt Promotion Test"


  • 1st Degree Black Belts: Ella Baek, Carina Baek, Joshua Bae (3)
  • Taekwondo 2nd + Gumdo 1st: Chumi Kim, Micah Stanley, Seehoo Lee, Nathan Oh, Jihyeon Park, Ethan Chen, Lena Kang (7)
  • Taekwondo 3rd + Gumdo 1st: Joseph Yoon, Lauren Cho, Jisu Park, Ahren Tejeda, Soyoung Cho, Jamie Kim, Jenna Kim, Lia Chang (8)
  • Taekwondo 4th + Gumdo 3rd: (0)
BLACK BELT CLUB
Vaughn Obregon
TKD 1(5.26.2012)
TKD2+GD1(7.26.17)
Sam Choi

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Referee
-UT Austin (2018)
Alex Um

- Taekwondo 5th
- Gumdo 5th
- Certified Coach
- Certified Referee
- Former Instructor
-
USAF Academy (2020)
Jay Jeon

- Taekwondo 3rd
- Gumdo 4th
- Former Instructor
- USAT Certified Referee
- Austin Univ. (2017)
Black Belt 3rd Degree
Daniel Hartojo

- Taekwondo 3rd
- Gumdo 3rd
- Certified Referee
Nathan Hartojo

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Referee
Jessica Um

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Referee
- Former Instructor
-
USAF Academy (2018)
Black Belt 2nd Degree
Black Belt 1st Degree
Noah Kim
TKD 1(3.30.2013)
TKD2+GD1(5.29.15)
Alexander
Gastanadui

- Gumdo 4th
- Taekwondo 3rd
- Former Instructor
Brett Obregon
TKD 1 (10.22.2011)
TKD2+GD1(12.30.13)
Da Hyun
Jeong
- Taekwondo 4th
- Gumdo 3rd
- Certified Referee
Steve Yi
-Taekwondo 4th (2017)
-Gumdo 4th (2017)
-Certified Referee
-Baylor Univ. (2020)
Minsoo Shin

- Taekwondo 4th
- Gumdo 2nd
- Certified Referee
Imran Abdul

- Taekwondo 3rd
- Gumdo 3rd
- Certified Referee
Jose Cordero

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Referee
- Instructor
Sergio Cordero

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Coach
- Instructor
Jiyoon Joo

- Taekwondo 4th
- Gumdo 2nd
- AAU Junior Olympic Grand Champion
(2016)
- Certified Referee
Mariela Smith
TKD 1(3.29.2015)
TKD2+GD1(4.25.17)
Arjun Parthiban
TKD 1(4.29.2015)
TKD2+GD1(2.28.17)
Sanjay
Vimalanath
TKD 1(6.25.15)
TKD2+GD1(2.28.17)
Isabela
Pilcher-Perez
TKD 1(7.30.15)
TKD2+GD1(2.27.17)
Moogon Choo

-Taekwondo 4th (2018)
- Gumdo 3rd
-2016 AAU Junior Olympic
Form Grand Champion
Nicholas Choi
TKD 1(8.29.15)
TKD2+GD1(3.29.17)
Patrick Choi
TKD 1(9.29.2015)
TKD2+GD1(3.29.17)
Alexis Lucio

- Taekwondo 3rd Dan
- Gumdo 3rd Dan
- Certified Referee
- USAT Certified Coach
- Instructor
Angel Wang
TKD 1
4.29.2015
Allen George
TKD3+GD2
(1.27.16)
Rahi Abram
TKD 1(02.25.2016)
TKD2+GD1(8.24.17)
Rima Abram
TKD 1(02.25.2016)
TKD2+GD1(8.24.17)
Sophia Bae
TKD 1(03.29.2016)
TKD2+GD1(8.30.17)
Isaac Bae
TKD 1(03.29.2016)
TKD2+GD1(8.30.17)
Black Belt 4th Degree and Up
Rafael Mekonnen
TKD 1(6.28.2014)
TKD2+GD1(5.29.16)
Emanuel M.
TKD 1
5.29.16
Christian Lee
TKD 1(6.27.16)
TKD2+GD1(10.23.17)
Matthew Morais
TKD 1(7.31.16)
TKD2+GD1(1.24.18)
Yujun Chow

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- USAT Certified Referee
- Former Instructor
-
USAF Academy (2021)
Elise Cho
TKD 1(11.19.14)
TKD2+GD1(12.22.16)
Rida Jailani
TKD 1(4.30.2013)
TKD2+GD1(2.28.17)
Wafa Jailani
TKD 1(6.30.15)
TKD2+GD1(09.20.18)
Daniel Kim
TKD1(5.31.14)
TKD2+GD1(10.25.16)
Gary Tejeda
TKD 1(02.29.2016)
TKD2+GD1(4.25.17)
Joshua Kim
TKD 1(10.26.2016)
TKD2+GD1(10.24.17)
Richard Ahn

- Taekwondo 3rd
- Gumdo 3rd
- Certified Referee
Calvin Billmaier
TKD 1
12.22.2016
JD Halloin
TKD 1(12.30.16)
TKD2+GD1(9.20.18)
Shawn Billmaier
TKD 1
12.22.16
Hyundo Chang
TKD 2
Zoe Nguyen
TKD 1(1.26.17)
TKD2+GD1(9.22.18)
Emma Yoon
TKD 1
1.26.17
Emily Yoon
TKD 1
1.26.17
Alex Cordero

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Head Instructor
- Certified Coach
Sakina Rajani
TKD 1
2.23.17
Mariam Rajani
TKD 1
2.23.17
Zachary Griffith
TKD 1(2.23.17)
TKD2+GD1(12.30.17)
Ashank N.
TKD 1
3.29.17
Sankha N.
TKD 1
3.29.17
Elijah Kim
TKD 1(4.25.2017)
TKD2+GD1(9.20.18)
Juan Gasca
TKD 1(11.24.2015)
TKD2+GD1(5.25.17)
Sara Gasca
TKD 1(11.24.2015)
TKD2+GD1(5.25.17)
Esther Yun
TKD 1(5.25.17)
TKD2+GD1(9.22.18)
Nikhil Gutti
TKD 1
6.23.2017
Scott Cho
TKD 1
Andy Cho
TKD 1
Aiden Le
TKD1
7.23.17
Christian Nguyen
TKD1
(8.31.16)
Nathan Kang
TKD1
8.30.17
Pritam Saha
TKD1
9.22.17
Jeeha Kim
TKD1
9.22.17
Hyunyul Kim
TKD1
9.22.17
Jun Hwa Jung
TKD 1
11.30.2015
Stephen Waltrip
TKD1
10.24.17
Krish Patel
TKD1
10.23.17
Faith Ryu
TKD 1(2.28.2015)
TKD2+GD1(11.21.16)
Caleb Ryu
TKD 1(2.28.2015)
TKD2+GD1(11.21.16)
Jerry Smithwick
TKD1
11.18.17
Esmeralda S.
TKD1
11.18.17
Tyler Halloin
TKD1
12.30.17
Rachelle Bae
TKD1
1.24.18
John Lee
TKD1
1.24.18
Krshiv
Sathiaseelan
TKD 1(4.29.15)
TKD2+GD1(2.28.17)
AJ Gray
TKD 1(10.31.2015)
TKD2+GD1(2.28.17)
Somin Joo
TKD 1
3.24.18
Emma Tran
TKD 1(1.27.2016)
TKD2+GD1(5.25.17)
Ethan Tran
TKD 1(1.27.2016)
TKD2+GD1(5.25.17)
Hannah Yang
TKD 1(11.21.2016)
TKD2+GD1(4.19.18)
Noah Yang
TKD 1(11.21.2016)
TKD2+GD1(4.19.18)
David Ahn
TKD 1(11.30.2016)
TKD2+GD1(4.19.18)
Landon Kang
TKD 1(10.26.16)
TKD2+GD1(5.19.18)
Ryan Min
TKD 1(12.30.2015)
TKD2+GD1(5.21.18)
Riya Thakur
TKD 1
04.28.2016
Tanish Thakur
TKD 1
04.28.2016
Rachel Kim
TKD1
2.24.18
Isaiah Balla
TKD1
4.19.18
David Halloin
TKD1
6.16.18
Venkat M.
TKD1
2.22.18
Zainab Javed
TKD 1(4.30.2013)
TKD2+GD1(2.28.17)
Junaid Roshan
TKD2+GD1(9.29.15)
TKD 1(8.31.2013)
Zaid Roshan
9.29.2015
Aujin Han
TKD 1(12.22.16)
TKD2+GD1(7.24.18)
Andrew Kim
TKD 1(11.21.2016)
TKD2+GD1(7.21.18)
Alex Delatorre
TKD 1(2.23.17)
TKD2+GD1(7.24.18)
Susanna Park
TKD1
7.24.18
Grace Kim

-Taekwondo 4th (2018)
- Gumdo 1st
Karen Kim

-Taekwondo 4th (2018)
- Gumdo 1st
Joshua Kim
TKD 2
Daejin Song

-Taekwondo 4th
Anushka N.
TKD 1(03.29.2016)
TKD2+GD1(8.23.18)
DJ Shin
TKD 1(5.29.16)
TKD2+GD1(8.23.18)
Salman M.
TKD1(03.29.2016)
TKD2+GD1(8.30.17)
Chumi Kim
TKD 1(3.30.17)
TKD2+GD1(11.17.18)
Seehoo Lee
TKD 1(4.24.2017)
TKD2+GD1(10.25.18)
Nathan Oh
TKD 1(4.24.2017)
TKD2+GD1(10.25.18)
Micah Stanley
TKD 1(3.29.17)
TKD2+GD1(10.25.18)
Jihyeon Park
TKD 1(4.24.2017)
TKD2+GD1(10.25.18)
Ethan Chen
TKD 1(6.23.2017)
TKD2+GD1(10.25.18)
Lena Kang
TKD1(12.21.17)
TKD2+GD1(12.25.18)
Carina Baek
TKD1
1
0.25.18
Ella Baek
TKD1
1
0.25.18
Joshua Bae
TKD1
1
0.25.18